wiśnie

Dostępne odmiany wiśni

Wiśnie, zaraz po śliwach, gruszach i jabłoniach, są często sadzonymi drzewami owocowymi na terenie naszego kraju. Lubiane są za różnorodne odmiany oraz niezbyt duże wymagania. Kwitnące na wiosnę drze czytaj więcej »

maliny

Uprawa maliny - jak się za nią zabrać?

Jeżyny i - dwa owoce o podobnej charakterystyce określane bardzo często owocami leśnymi cieszą się wielką popularnością w Polsce. W przypadku gdy w grę wchodzi jeżyna głównie mówimy tutaj o leśnych, czytaj więcej »

 

Uprawa maliny - jak się za nią zabrać?

Jeżyny i HTTPS://www.podkarpackiesady.pl/25-maliny-i-jezyny maliny - dwa owoce o podobnej charakterystyce określane bardzo często owocami leśnymi cieszą się wielką popularnością w Polsce. W przypadku gdy w grę wchodzi jeżyna głównie mówimy tutaj o leśnych, rosnących dziko owocach. Jeśli jednak chodzi o maliny to roślina, która w Polsce jest uprawiana na dużą skalę. Warto także zdecydować się na jej przydomową uprawę. Za maliną stoi bowiem nie tylko wyjątkowy smak owoców, ale również doskonałe właściwości zdrowotne, która posiada ta roślina. Choćby z tego względu warto się jej przyjrzeć i zdecydować się na jej uprawę. Dostajemy w malinach pokaźną dawkę witaminy C i składniki, które określane są naturalnymi antybiotykami. W ten sposób wartość zdrowotna maliny jest ogromna. Pojawia się natomiast pytanie jak zająć się jej uprawą i o tym będzie poniżej.

Poznaj malinę przed rozpoczęciem uprawy

Jeśli ktoś będzie chciał się zdecydować na uprawę malin powinien poznać tą roślinę, zrozumieć jak zachowuje się krzak maliny i jak powinien być zachowany, by dawał najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe owoce. Przy tym warto pamiętać, że sadzonki malin występują w różnych odmianach i mogą owocować od lata do jesieni.

Uprawa malin przygotowanie podłoża i stanowiska

Wybierając sadzonki maliny niezależnie od tego na jaką odmianę się zdecydujemy możemy liczyć na to, że uprawa nie będzie szczególnie wymagająca. Wystarczy zastosować się do kilku poniższych porad, by spokojnie z taką uprawą sobie poradzić.

Przygotowanie podłoża

Maliny najlepiej radzą sobie na lekkim i przepuszczalnym podłożu, które powinno być również wilgotne, ale nie może stać tam woda. Nie będą dobrze radzić sobie na piasku, odczyn gleby powinien być bliski obojętnego z lekkim kierunkiem w stronę kwaśnej gleby na poziomie pH 6,5. Warto glebę nawozić kompostem, ponieważ wtedy szybciej krzewy się przyjmą.

Stanowisko do uprawy

Przygotowując stanowisko pod uprawę warto wybierać miejsce, które będzie nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Krzewy poradzą sobie z przejściowym zacienieniem, jednak najlepiej jeśli będą dostawały dużo słońca. To co będzie dla nich niebezpieczne to przymrozki, szczególnie gdy będą zawiązane pąki. Dobrze będzie wybierać stanowiska przy płotach, szpalerach, by krzewy miały oparcie. Zostawiamy około 50 cm między sadzonkami, ponieważ krzaki się rozrastają.

Pielęgnacja uprawy

Pielęgnacja uprawy nie zajmuje wiele czasu, jeśli roślina jest sadzona wiosną to latem trzeba pamiętać o podlewaniu, ponieważ upały doprowadzą do przesuszenia. Jednocześnie jednak nie można przesadzić z wodą, lepiej regularnie to robić, ale mniejszymi ilościami. Można postawić na ściółkowanie korą, która będzie chronić przed chwastami. Po posadzeniu można także przyciąć roślinę, dzięki temu lepiej się ukorzeni.

Wybieraj sadzonki z pewnego źródła

W przypadku maliny cena sadzonki może się wahać od kilku do kilkunastu złotych. Wybierając pewne źródło tak jak w przypadku oferty https://www.podkarpackiesady.pl/25-maliny-i-jezyny można liczyć na zróżnicowane sadzonki i ich doskonałą jakość, dzięki czemu prowadzenie uprawy nie powinno stanowić problemu.

Artykuły powiązane