czereśnie

Stawiając pierwsze kroki w ogrodniczym raju

Myśląc i wiśniach i czereśniach pojawia się pytanie - które drzewko upiększy nasz ogród i zaspokoi podniebienie? Odwieczny dylemat między czereśnią, a wiśnią często sprowadza się do wyboru odpowiedni czytaj więcej »

wiśnie

Dostępne odmiany wiśni

Wiśnie, zaraz po śliwach, gruszach i jabłoniach, są często sadzonymi drzewami owocowymi na terenie naszego kraju. Lubiane są za różnorodne odmiany oraz niezbyt duże wymagania. Kwitnące na wiosnę drze czytaj więcej »

maliny

Uprawa maliny - jak się za nią zabrać?

Jeżyny i - dwa owoce o podobnej charakterystyce określane bardzo często owocami leśnymi cieszą się wielką popularnością w Polsce. W przypadku gdy w grę wchodzi jeżyna głównie mówimy tutaj o leśnych, czytaj więcej »

 

Dostępne odmiany wiśni

wiśnie

Wiśnie, zaraz po śliwach, gruszach i jabłoniach, są często sadzonymi drzewami owocowymi na terenie naszego kraju. Lubiane są za różnorodne odmiany oraz niezbyt duże wymagania. Kwitnące na wiosnę drzewa wiśniowe stanowią atrakcyjną ozdobę ogrodów, zaś ich owoce cenione są za szereg wartości odżywczych. Poniżej podpowiadamy, jak pielęgnować oraz uprawiać różne odmiany wiśni.

Dostępne odmiany wiśni

W sadowniczej, fachowej klasyfikacji można wyróżnić trzy najważniejsze grupy wiśniowych drzew, które mogą dawać początek powstającym w późniejszym czasie odmianom: czarne https://www.podkarpackiesady.pl/16-czeresnie-i-wisnie wiśnie sokówki - mają ciemne owoce oraz sok, uprawia się je na soki, szklanki - mają jasne owoce i bezbarwny sok, czerechy - są to mieszańce czereśni z wiśniami.

Spośród wielu dostępnych i docenianych na rynku odmian wiśni, najczęściej uprawia się samopylne: Nefris, Łutówka oraz Debreceni, które odznaczają się ciemnoczerwonymi owocami. W amatorskiej uprawie warto stawiać na takie odmiany, które odznaczają się odpowiednią odpornością na mróz i choroby, np. Sabina oraz Northstar. Dają owoce gotowe do zbierania z początkiem lipca, małe albo średnie, o ciemnej barwie, o ciemnoczerwonym soku i miąższu, sprawdzające się zarówno w przetworach, jak i do bezpośredniego spożywania, jako owoce deserowe. Nierzadko spotykane są również, trochę mniej odporne na mróz i choroby, niemniej powszechne odmiany samopylne Kelleris oraz Wanda, które każdego roku bardzo obficie owocują.

Stanowisko oraz gleba dla wiśni

Wiśnie nie mają dużych wymogów co do stanowiska oraz podłoża. Rosną w całej Polsce i ogólnie dobrze znoszą zimę. Najlepsze dla ich wzrostu są nasłonecznione stanowiska, gdyż za sprawą promieni słonecznych nabierają pożądanych walorów smakowych i znacznie szybciej dojrzewają. Najlepsze do uprawy wiśni będą podłoża gliniasto-piaszczyste, niemniej niezbyt ciężkie, gdyż na stanowiskach bardzo mokrych, z nadmierną ilością wody, owoce mogą niestety pękać. Poza tym, na zbyt mokrej glebie i ciężkiej łatwiej o występowanie infekcji i rozwijanie się schorzeń grzybowych. Dla wiśni zaleca się najlepiej odczyn podłoża, który jest zbliżony do obojętnego, a zatem pH ok. 7.

Zakup wiśni - na co zwracać uwagę

Podczas zakupu wiśni, należy zwracać uwagę na, to kiedy trafiły one do sprzedaży i czy dbano wówczas o ich korzenie.

dobre wiśnie

Ważna jest również cena wiśni i oraz szybka dostawa. Każde z drzewek powinno być właściwie zabezpieczone do transportu, co chroni je przed uszkodzeniami i wysuszeniem. Dzięki czemu trafiają one pod wskazany adres w idealnym stanie. Po tym, jak otrzymamy sadzonki, zalecane jest możliwie jak najszybsze sadzenie drzewek w glebie.

Dostępne w dobrej cenie wiśnie, mogą być sadzone w sadach towarowych i amatorskich. Wiśnie mające odkryte korzenie najlepiej rozwijają się zasadzone w nasłonecznionych miejscach, właściwie osłoniętych przed wiatrem, na żyznej glebie mającej obojętny odczyn. Sadzonki najlepiej kupować od sprawdzonych dostawców, takich jak Podkarpackie Sady, gdzie możemy liczyć na przystępne ceny wiśni oraz najwyższą jakość.

Artykuły powiązane